Tysiące róż udekorowało na przestrzeni 2021 roku Sanktuarium św. Rity w Cascii. To wyraz wdzięczności darczyńców Stowarzyszenia Piotra Skargi za wstawiennictwo i opiekę włoskiej świętej i stygmatyczki.

Cascia, Sanktuarium św. Rity i róże z Polski

Róże wyrażające wiarę i wdzięczność polskich czcicieli spoczęły na sarkofagu świętej Rity i wokół niego. Na jednym z bukietów znalazła się biało-czerwona wstęga z napisem „Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi”. Kwiaty udekorowały świątynię 30 września 2021 roku. Było to zgodne z ustaleniami poczynionymi z o. Luciano De Michieli, rektorem sanktuarium, w ramach akcji „Ofiarujmy św. Ricie 12 000 róż”.

Tytuł akcji ujawnia zarazem skalę planowanego wotum wdzięczności od polskich katolików. Docelowo aż 12 tysięcy róż ma trafić do sanktuarium w Cascii. Organizacją koordynującą kampanię jest Stowarzyszenie Piotra Skargi z Krakowa. Do tej pory (grudzień 2021) złożono tam już 8300 kwiatów, które trafiły do Włoch w ośmiu transzach. Już na ten moment jest to wynik rekordowy, jeśli chodzi o katolików z Polski. W poprzednich latach swoje wota w postaci róż składało tam od 2 do 6 tysięcy wiernych.

Święta Rita (Ryta z Cascii) – korzenie kultu

Kult świętej Rity w Polsce nie jest nowy. Już w XVIII wieku jego ośrodkiem był krakowski kościół augustianów pw. świętej Katarzyny. W tym też kościele znajdują się relikwie świętej, nawiedzane przez wiernych, a zwłaszcza kobiety szukające wstawiennictwa bliskiej im średniowiecznej świętej, znanej ze wstawiennictwa w sprawach trudnych, problemach zdrowotnych, rodzinnych i małżeńskich. Nawiedzają one świątynię najczęściej z różą w dłoni.

Przypominają o tym liczne wota zdobiące sanktuarium w Cascii: odlewy oczu, nóg, dłoni, ofiarowane precjoza i zdjęcia przedstawiające dorosłych i dzieci. Pierwsze łaski i cuda za wstawiennictwem św. Rity, czyli Margherity Mancini (z domu Lotti) miały miejsce już po jej śmierci. Jej ziemskie życie zakończyło się w roku 1457 i tak, jak to zawsze ma miejsce w Kościele, opinia świętości i trwały i rosnący kult prywatny zaowocował kanonizacją w roku 1900. Warto zauważyć, że sam kult uzyskał aprobatę kościelną już w wieku XVII. Nienaruszone po dziś dzień (!) ciało świętej jest eksponowane w szklanej trumnie. W roku 1745 ówczesny wicekról Neapolu polecił umieścić szczątki świętej w przeźroczystej trumnie jako wotum za daną mu łaskę: doczekał się potomstwa.

Intencje do świętej Rity – w jakich sprawach pomaga

Róże wyrażające wdzięczność Polaków wskazują na szczególny rys wstawiennictwa świętej Rity: to święta od cierpienia, która doświadczała go wielokrotnie, we wszystkim kierując się przy tym Ewangelią. Jest „nauczycielką” miłości krzyża: trudnego, codziennego, wiążącego się z szarością bólu i życia. Jej pomoc pozwala krzyż ten przyjąć i podnieść, dla Boga nie ma bowiem nic niemożliwego, z Jego łaską możemy dokonać rzeczy, które po ludzku nas przerastają.

Święta Rita z racji tych wszystkich cech jest patronką wyjątkową. Mówi się, że od spraw trudnych i beznadziejnych, ale co się pod nimi kryje? Z naszych dociekań wiemy, że najwięcej spraw kierowanych do jej wstawiennictwa dotyczy zdrowia, ciężkich i nieuleczalnych chorób, niepełnosprawności. Wielu katolików prosi świętą także o pomoc w sprawach rodzinnych: kryzysowych sytuacjach w małżeństwie lub rodzinie, kłótniach, konfliktach finansowych itd. Skoro mowa o finansach, pokaźną część intencji stanowią też prośby z tym związane. Mianowicie, przykłady takich próśb to: o pomoc w spłacie zadłużenia, wyjście ze spirali długów, czy też szczęśliwe dokończenie jakiejś prywatnej inwestycji jak np. budowa domu.

– – – – – – – – – – – –

Warto przeczytać także na naszym blogu notkę o Stowarzyszeniu Kultury Chrześcijańskiej – czym się zajmuje.